Yeni bir kablosuz dosya aktarım protokolü geliştirmek için 2019 yılında bir ortaklık kuran Çinli akıllı telefon üreticileri Xiaomi, Oppo ve Vivo, geliştirdikleri sistemi dünyadaki tüm kullanıcılara sunmayı planlıyor. Bir süredir Çin’de beta olarak kullanılan kablosuz dosya aktarım protokolü sayesinde kullanıcılar, akıllı telefonlar aracılığı ile kolay bir şekilde dosya paylaşımı gerçekleştirebilecek.

Geçtiğimiz ağustos ayında kurulan ortaklık sayesinde geliştirilen sistemin şubat ayından itibaren Vivo akıllı telefonlarda yer alacağı belirtiliyor. Xiaomi ve Oppo telefonlarda ise ne zaman yer alacağı henüz belli olmayan kablosuz dosya aktarım protokolü sayesinde kullanıcıların üçüncü parti uygulamalara ve hücresel veriye olan ihtiyaçları ortadan kalkacak.

Herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan iki telefon arasında her türlü dosyayı paylaşmanıza imkân sunan sistem sayesinde saniyede 20 MB dosya göndermek mümkün olacağı ifade ediliyor.

Android Pie ve sonrasındaki işletim sistemleri tarafından desteklenecek olan sistem hakkında açıklama yapan Oppo Başkan Yardımcısı Andy Wu, “Diğer Android akıllı telefon markalarının da bu ortaklığa dahil olmasını ve kullanıcılar için daha açık, zahmetsiz ve etkileşimli bir deneyim sunmasını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak