Whiplash ve La La Land’ın yönetmeni Damien Chazelle, The Eddy dizisiyle yeniden izleyici karşısına çıktı. Filmlerinde işlediği caz temasını bu sefer uzun soluklu bir hikâyeyle izleyiciye aktaran Chazelle, yeni dizisinde Paris’te bulunan bir caz kulübünü ayakta tutmak için mücadele eden Elliot Udo’nun hikayesini anlatıyor. Netflix platformunda yayımlanan dizi, bol miktarda caz müziğe ve canlı performansa yer veriyor.

The Eddy izlediyseniz ve caz dinlemeye nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız sizin için dizide geçen 5 albümü sıraladık.

Horace Silver — Song For My Father

Song for My Father, Horace Silver Quintet’in 1965 tarihli bir albümüdür. Albüm, Silver’ın Brezilya’ya yaptığı bir geziden esinlenmiştir.

Songs In A Mellow Mood — Ella Fitzgerald

1954 yılında kayıt edilen bir stüdyo albümü olan Songs In A Mellow Mood, 1994 MCA Records CD’si Pure Ella’nın bir parçası olarak yeniden yayınlandı. Piyanist Ellis Larkins’in de eşlik ettiği bu albüm, akılda kalıcı ritmiyle caza başlamak için mükemmel bir seçenek.

Kamasi Washington — The Epic

Amerikalı caz saksofonisti Kamasi Washington’un en önemli ilk stüdyo albümüdür. 5 Mayıs 2015’te Brainfeeder plak şirketi aracılığıyla yayınlandı.

Ezra Collective — You Can’t Steal My Joy

Dizinin ilk bölümünde Elliot Udo’nun Paris’te pratik yapan bir grup genç müzisyeni ziyaret ettiği bir sahne var. Caz ve hip-hop karışımı bir kompozisyon çalan gruba benzer bir müzikler üreten Ezra Collective, Londra ruhuyla harmanladığı You Can’t Steal My Joy albümüyle kısa sürede İngiltere cazının öncülerinden biri haline geldi.

Herbie Hancock — Head Hunters

Amerikalı caz piyanisti ve besteci Herbie Hancock, 20. yüzyılının en etkili caz müzisyenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Head Hunters albümüyle funk, caz ve dünya müziğini yeniden tanımlayan besteci, etkileyici ritmiyle caz müzik kavramına da yeni bir soluk getiriyor.