Dinlediğiniz müzikleri renk olarak algılamak ya da okuduğunuz kitabın tadını almak. Kulağa inanılmaz bir hayal gibi geliyor değil mi? Ama hayatını bu şekilde algılayan pek çok insan var! Evet yanlış duymadınız. Hatta aranızda bile olabilir, belki de siz.  Dünyada yaklaşık 5 bin kişide görülen bu durum sinetezi yani birleşik duyu olarak adlandırılıyor.

Peki sineztezi nedir? Bir hastalık mı yoksa yetenek mi? 60 binden fazla çeşide sahip olan sineztezi doğuştan gelen bir yetenek mi yoksa sonradan mı ortaya çıkıyor?

Sineztezi kelime anlamı olarak kısaca duyuların birbirine karışması ya da birden fazla duyunun aynı anda algılamaya başlaması olarak ifade ediliyor. Sebebi ise doğumda aşırı bir şekilde ortaya çıkan nöral bağlantıların doğum sonrasında kaybolmaması ve bu bağlantıların duyuların üzerinde hala etkisini göstererek bir çeşit duygu ve duyu karmaşasına yol açması olduğu düşünülüyor.

Bazı uzmanlara göre bir hastalık olsa da bazı bilim adamları bu durumda bir yetenek olarak görüyor. Nöral bağlantı sayısının çokluğuna ve şekline bağlı olarak izlendi. Nikola Tesla, Vladimir Nabokov ve Richard Feynman gibi pek çok hatta burada.