Princeton Üniversitesi, ABD ve Rusya’nın nükleer gücünü ve hedeflerini ön plana alarak bir savaş simülasyonu geliştirdi. Simülasyona göre savaşın ilk saatlerinde 90 milyondan fazla insanın hayatını kaybedebileceği ve yaralanabileceği tahmin ediliyor.

ABD ve Rusya arasında oluşabilecek nükleer savaş planlarının potansiyel felaket sonuçlarını vurgulamak için oluşturulan proje, ABD ve Rusya’nın uzun süredir devam eden nükleer silah kontrol antlaşmalarından vazgeçtiklerinde ortaya çıkacak sonuçları çarpıcı bir şekilde ele alıyor.

Simülasyona göre olası bir savaş sırasında ilk 5 saat içinde 34 milyon kişi hayatını kaybetmesine ve ortalama 57 milyon insanın yaralanmasına sebep olabilir. Patlamadan sonra ortaya çıkacak radyasyon ve benzeri döküntülerin sonuçlarını da göz önüne alan simülasyonda ayrıca uzun vadeli kıtlık, kuraklık ve benzeri sorunların hızla artacağı belirtiliyor.

ABD ve Rusya’nın güncel nükleer silah sayısı, nükleer silahların menzili ve tahmini can kaybı göz önüne alınarak oluşturulan 4 dakikalık simülasyon olası bir savaş sonrası ortaya çıkacak vahşeti gözler önüne seriyor.

Kaynak