Netflix’te +18 içeriklere PIN kodu geliyor. Yapılan açıklamaya göre platformda yer alan 18 yaş ve üzeri içeriklere erişim PIN kodu ile olacak. Bu sistem ile birlikte ebeveynler çocuklarının +18 içerikleri izlemesini engelleyebilecek.

Eylül ayından itibaren Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) denetimi altına giren Netflix, RTÜK’ün talepleri arasında yer alan “gelişmiş ebeveyn denetimi” özelliğini platformuna ekleyeceğini duyurdu. Netflix’te her ne kadar çocuk profili bulunuyor olsa da bu profiller 10 yaş altı çocuklara hitap ediyor. Aileler, PIN kodu ile doğrulama özelliği sayesinde 18 yaş altındaki çocuklarının söz konusu içeriklere erişimini kısıtlayacak.

Geçtiğimiz günlerde konu hakkında açıklama yapan Netflix açıklamasında:

“Netflix olarak yıllardır ebeveynlere çocuklarının izledikleri yapımları denetleme olanağı sunuyoruz. Ancak yetkililerle yaptığımız görüşmelerin ardından Türkiye’de sunduğumuz ebeveyn kontrollerini güçlendirme kararı aldık. Artık üyelerimiz yetişkinlik düzeyi 18 yaş ve üzeri olarak belirlenmiş yapımları bir PIN kodu ile koruma altına alma imkanına sahip olacak. Dünyanın farklı noktalarında bu ve benzeri uygulamalara başvuruyoruz. Amacımız, kreatif özgürlük sunmaya devam ederken çocuklarımızı yaşlarına uygun olmayan içeriklerden koruyabilmek.”

ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Netflix