Dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, Leonardo da Vinci’nin başyapıtlarından Mona Lisa tablosunu sanal gerçeklik ortamında izleyicisiyle buluşturuyor. Müzenin ilk sanal gerçeklik deneyimini olan “Mona Lisa: Beyond the Glass” adlı çalışma 24 Şubat 2020’ye kadar deneyimlenebilecek.

HTC VIVE Arts ile iş birliği yaparak geliştirilen deneyim müze uzmanları ile birlikte çalışarak tasarlandı. 3B modelleme, kızılötesi, x-ray ve kırılma verileri ile tasarlanan Mona Lisa: Beyond the Glass, izleyiciye tabloyu yakından ve daha uzun süre inceleme fırsatı sunuyor.

Mona Lisa: Beyond the Glass’ı Her Yerde Deneyimleyebilirsiniz.

Müzede 11 adet Vive Cosmos sanal gerçeklik gözlüğü bulunuyor. Özel bir sanal gerçeklik odası kurulan deneyimin genişletilmiş bir versiyonu Viveport ve diğer çevrimiçi platformlar üzerinden indirilebiliyor. Yani deneyimi yaşamak için Louvre’a gitmenize gerek yok. Leonardo da Vinci’nin başka eserlerini de içeren genişletilmiş versiyon, herkes için erişilebilir durumda.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Why does the Mona Lisa continue to fascinate us, 500 years after da Vinci’s death? Musée du Louvre’s first virtual reality experience “Mona Lisa: Beyond the Glass” uses the latest technologies to bring us as close as possible to the world’s most famous painting and the true stories behind it. Join us in experiencing a heightened, personal encounter with the Mona Lisa, starting Oct 24. Created in partnership with @htcvivearts. An integral component of @museelouvre’s Leonardo da Vinci exhibition 10/24/19 – 2/24/20. #SeeDifferently #HTCVIVEArts #LeonardodaVinci #DaVinci #MonaLisa #Joconde #arthistory #renaissanceart #virtualreality #artexhibition #ArtVR #artandtechnology #Leonardo500 #ExpoLéonard #muséedulouvre

HTC Vive Arts (@htcvivearts)'in paylaştığı bir gönderi ()

Kaynak: VIVE Arts, Louvre