Sinema dünyasının en detaycı en dahi yönetmenlerinden Stanley Kubrick, 60 yıllık sinema kariyerine 18 film sığdırdı.  1928 doğumlu yönetmen; fotoğrafçı, senarist ve yapımcı kimliği ile dünya sinemasının en önemli isimlerinden biri oldu.

13 yaşında babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle çekimler yapmaya başladı. Öğrencilik hayatında pek başarılı değildi. Okul yıllarında sık sık sinemaya giden Stanley Kubrick, meslek hayatına film çekerek değil fotoğrafçılıkla başladı. 20 yaşına kadar fotoğrafçılıkla ilgilenen ünlü yönetmenin ilk işi 17 yaşında Look dergisine çektiği fotoğraflar oldu.

Satranca düşkünlüğü ile de bilinen Kubrick’in sinemaya girişi Türkçeye “Dövüş Günü” olarak çevrilen “The Day of a Fight” adlı belgesel ile oldu. Daha sonra 9 dakikalık “Flying Padre” isimli kısa belgeseli çekerek tecrübe kazanan yönetmen, 1953’te çektiği “Fear and Desire” (Korku ve İstek) filmiyle sinema dünyasına girdi. Türkçeye “Korku ve İstek” adıyla çevrilen filmde, bir ordu uçağının düşman alanına düşmesini ve sonrasında olanları konu ediliyordu. Korku ve İstek’teki tarzıyla yapımcıların dikkatini çeken Kubrick, her ne kadar bu filmi beğenmediğini ifade etse de sinemaya yön verebilecek pek çok film çekebilmesine sebep oldu.

İlk filminin ardından 1955’te “Killer’s Kiss”, 1956’da ise “Killing”i çeken Stanley Kubrick, Tükçeye “Son Darbe” olarak çevrilen filmiyle pek çok film eleştirmeni tarafından olumlu sonuçlar aldı. 1960 yılında Spartacus filmini çeken yönetmen 1968’de kült filmlerinden biri olan “2001: A Space Odyssey”i çekerek yapay zekâ, insan, evren ve tanrı kavramlarını ele aldı.

Tarzı ve tekniği ile adından çokça söz ettiren yönetmenin çektiği filmlerin birçoğu edebiyat uyarlamasıydı. Edebiyat eserlerini kendi bakış açısıyla senaryolaştıran Kubrick, 1975’te çektiği “A Clockwork Orange” filmi ile özgür irade, günah, kötülük, düzen kavramlarını ele alarak izleyiciye aktardı. Türkçeye “Otomatik Portakal” olarak çevrilen başyapıt, pek çok metaforla aile kavramını irdeleyerek izleyici şiddeti sorgulamaya sevk ediyordu.

Mükemmeliyetçiliği ile öne çıkan Stanley Kubrick filmleriyle pek çok kusursuz işe imza attı. 1980 yılında çekilen “The Shining” filminde oyuncu Jack Nicholson’ın baltayla banyoya girme sahnesinde 127 kez tekrar alan Kubrick, çektiği her planda her detaya önem veriyordu.

Bir klasik müzik tutkunu olan ünlü yönetmen, 1999 yılında son filmi “Eyes Wide Shut” filmi tamamlanmak üzereyken vefat etti. Nicole Kidman ve Tom Cruise’un başrolde oynadığı film, vizyona girdiği tarihten itibaren Amerika’nın BoxOffice’i sıralamasında ilk sırada yer almış ve o dönem en çok izlenen vizyon filmi sıfatını almıştır.

Stanley Kubrick’in filmleri:

Toplamda 18 filmi olan yönetmenin çektiği filmlerin listesi ise şöyle:

The Day of a Fight (1951), Flying Padre (1951), The Seafarers (1952), Fear and Desire (1953), Killer’s Kiss (1955), The Killing (1956), Paths of Glory (1957), Spartacus (1960), Lolita (1962), Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love The Bomb – Collectors’ Edition (1964), 2001: A Space Odyysey (1968), A Clockwork Orange (1971), Barry Lyndon (1975), The Shining (1980), Full Metal Jacket (1987) ve Eyes Wide Shut (1999).