Kitapyurdu, yayınevine ihtiyaç duymaksızın kitap yazıp satmak isteyen yazarlara yönelik oluşturduğu kendi doğrudan yayıncılık platformunu duyurdu. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) adıyla duyurulan platform yazarların yayınevi ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY)

Yazarların kitaplarını ücretsiz olarak basıp satışa sunan Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, yayımlanan kitaplar için yüzde 50’lik bir telif ödemesi alıyor. Satış gelirinin yarısını yazara aktaran platform, yasal ve etik açıdan herhangi bir problem içermeyen tüm kitapları basıyor.

Kitap yayını nasıl yapılıyor?

Print on Demand, Türkçesiyle “isteğe bağlı baskı” sistemiyle kitap basan Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, kitabınızı gün içinde gelen siparişe göre basıyor. Bu nedenle yazardan herhangi bir ücret talep etmeyen platform, ortalama 72 saat içinde kitabınızı yayımlamanıza olanak sağlıyor.  Kitabınızı yayımlamak için ilk olarak Kitapyurdu hesabıyla platforma giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonra sistemde eser tanımlaması yaparak onay sürecini bekliyorsunuz.

Onay aldıktan sonra sözleşmeler tamamlanıyor. Ardından sistemde yer alan şablonları indirerek kitabınızın mizanpaj, kapak vb. teknik işlemlerini şablona uygun şekilde tamamlıyorsunuz ve gönderiyorsunuz. Eğer yazar mizanpaj ve kapak gibi teknik işleri yapmak istemiyorsa Kitapyurdu’nun önerdiği yazar platformlarından ya da dışarıdan destek alabiliyor.

Kaynak