Bu yıl 47. Düzenlenen Uluslararası Emmy Ödülleri’nin En İyi Erkek Oyuncu Ödülüne Haluk Bilginer layık görüldü. Usta oyuncu, puhutv’de 12 bölüm yayımlanan Şahsiyet dizisinde canlandırdığı Agah Beyoğlu rolüyle Türkiye’nin Uluslararası Emmy ödülünü alan ilk oyuncu oldu.

Ödülünü Kızına İthaf Etti

New York’ta gerçekleştirilen törene Şahsiyet dizisinin yönetmeni Onur Saylak, senaryo yazarı Hakan Günday ve dizinin yapımcısı olan Ay Yapım Ceo’su Kerem Çatay da katıldı. Ödül konuşmasına Türkçe ‘Merhaba’ diyerek Bilginer, ödülünü kızına ‘Bu ödülü kızım Nazlı Bilginer adına, bir gün onun da oyunculuğu seçeceği umuduyla almak istiyorum’ kelimeleriyle ithaf etti.

Emmy Ödülleri Nedir?

Los Angeles merkezli Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), görüntü oluşturma ve halkla ilişkiler fırsatının bir parçası olarak Emmy Ödülleri’ni kurdu.

İlk Emmy Ödülü 25 Ocak 1949 tarihinde Hollywood Athletic Club isimli programa verilmiştir. “Emmy” adı, eski televizyon kameralarındaki kamera tüpü için kullanılan “immy” lâkabının feminenleştirilmiş biçimiydi. Shirley Dinsdale ilk Emmy Ödül Töreni’nde ilk Emmy Ödülü’nü alma ayrıcalığına sahip olan ilk kişi oldu.

1950’lerde ATAS organizasyonu, ülke genelinde yaptığı televizyon yayınlarıyla, ülke çapında bir olaya dönüştürdü. Doğu Kıyısı’nda üyelerine hizmet eden ve Emmy Ödülleri’ne danışmanlıkta yardım eden kardeş organizasyon National Academy of Television Arts and Sciences (NATAS), New York’ta kuruldu. NATAS aynı zamanda ABD’nin küçük bölgelerine uzanan ve her birinin yerel programcılık sektörü için kendi Emmy ödülleri şovunu düzenleyen bölgesel bölümler kurdu. ATAS halen Los Angeles bölgesinde, bölgesel programları ödüllendiren ayrı bir bölgesel tören düzenlemeye devam etmektedir.

Orijinal olarak ABD ulusal yayınıyla her yıl gösterimleri ödüllendiren sadece bir Emmy Ödül töreni düzenlenmekteydi. Bu 1974’te sadece gündüz programı kuşağına özel olarak Daytime Emmy Ödülleri ilk kez ayrı bir ödül gösterisi olarak düzelendiğinde değişti. Diğer alanlardaki özel Emmy Ödülleri törenleri onları takip etti. 1970’lerin başında Amerika dışındaki yapımları ödüllendiren Uluslararası Emmy Ödülleri yapılmaya başlandı. Bu sırada tüm bu ayrı kategorilerdeki ve değişik alanlardaki Emmy kazananlar, ATAS’ın resmi kayıtlarında Primetime Emmy Ödülleri ile birlikte listelenmektedir.

Kaynak: BBC, İemmys