Facebook tarafından finansal bir alt yapı olarak hayata geçirilen Libra projesinden PayPal’ın ardından 3 dev ortak daha çekildi. Geçtiğimiz günlerde regülasyonlarla ilgili nedenlerden ötürü projeden çekilen PayPal’ın ardından e-ticaret devi olan eBay, ödeme devi Mastercard ve Stripe de projeden ayrıldı.

Banka hesabına sahip olmayan kullanıcıların alışveriş ve para transferi gibi işlemleri kolayca yapmalarını sağlamak için hayata geçirilen Libra, dört kurucu üyesini kaybetmiş olsa da pek çok önemli şirketi hala bünyesinde bulunduruyor.

Ayrıca Libra üzerine bazı senatörlerin yaptığı olumsuz açıklamalar, projenin gidişatını olumsuz etkiledi. Yaptıkları uyarıda küresel finans ticaretinin olumsuz etkileneceğini söyleyen senatörler ayrıca suçluların Libra aracılığı ile daha kolay bir ödeme trafiği oluşturabileceğini ifade etti.

Dava Açıldı

Tüm bu olayların yanı sıra Libra aynı zamanda ABD içerisinde açılan bir dava ile meşgul. Delaware merkezli Finco Services geçtiğimiz günlerde Facebook ve Libra’ya karşı logo hırsızlığından ve ticari hak ihlalinden New York mahkemesinde dava açtı.

Delaware merkezli kurulan ve mobil bir uygulama üzerinden bankacılık hizmetleri sunan Finco Services, sosyal medya devi Facebook ve bunun kripto para projesi Libra’ya, ticari hak ihlalinden dolayı New York mahkemesinde dava açtı. Firmanın Libra ve Facebook’u dava etme sebebi ise Facebook’un Libra için kullandığı logo oldu. Davacı, kendisine bu logoyu tasarlayan eski tasarımcısını da aynı logoyu Facebook’a tasarladığı için dava etti.