Dijital platformlar için yeni vergi paketi geliyor. Dijital Hizmet Vergisi olarak adlandırılan yeni vergi sistemi, Türkiye de internet üzerinden hizmet veren teknoloji şirketlerine uygulanacak. Özellikle Google, Facebook ve Amazon gibi dev şirketleri etkileyecek olan vergi paketi, internet üzerinden yapılan her türlü içeriğin satışı ve bu içeriklerin dinlenmesine, izlenmesine, oynanmasına, kaydedilmesine, kullanılmasına ilişkin tüm hizmetleri kapsıyor.

Pakete göre bu tür hizmet veren şirketler yüzde 7,5 oranında Dijital Hizmet Vergisi ödeyecek. Tüm bu hizmetlerin yanı sıra tüm bu hizmetlerin reklamlarından elde edilen hasılat da yüzde 7,5 oranında vergi uygulanacak.

Avrupa’daki ülkeler tarafından da tartışılan bir uygulama olan vergi sistemi ile ilgili ilk adımı atan ülke GAFA vergisi ile Fransa olmuştu. Paylaşılan bilgilere göre Türkiye’de de Fransa’nın getirdiği vergiye benzer bir vergi sistemi getirilecek. Torba yasa ile yürürlüğe girecek olan vergi sistemine düşük gelir elde eden şirketler dahil olmayacak.

Elde edilen gelir bir önceki hesap döneminde 20 milyon lira veya bir önceki hesap döneminde 20 milyon lira bu paketten muaf tutulacak.

Torba yasa ile yürürlüğe girecek olan Dijital Hizmet Vergisi ile birlikte Türkiye de hizmet veren Facebook, Amazon, Spotify, Netflix ve Google gibi teknoloji devleri, elde ettiği hasılatının yüzde 7,5’ini Dijital Hizmet Vergisi olarak devlete ödeyecek. Matraha oranın uygulanması ile hesaplanacak olan vergiden indirim yapılmayacak.

Kaynak: Hürriyet