İş yaşamı her alanda farklı çalışma fırsatları sunmaya devam ediyor. Freelance çalışma tarzının her geçen hayatımıza daha fazla girdiği şüphesiz. Kimi insanlar doğduğu şehirlerde iş yaşamını sürdürmeye devam ederken; kimileri ise farklı ülkelerde kilometrelerce uzakta çalışıyor. Peki çalışmak için hangi ülkeler ideal?

Özellikle yaşam standartlarının farklı ve yüksek olduğu ülkelerin ve bölgelerin seçilmesindeki en önemli kriter elbette daha iyi standartlara sahip olması. Ancak bu kriter dışında yer alan pek çok özellik sadece iş yaşamınıza değil hayatınızı da daha iyi idame ettirmenize yardımcı oluyor. Maddi alanda üstünlüğe sahip olmanın yanında psikolojik açıdan da kendinizi daha iyi hissedebileceğiniz ülkeleri seçmek bu bağlamda hayatınızı daha da kolaylaştırmanıza yardımcı oluyor. Thomas More’un Ütopya kitabında ele aldığı gibi “üstün ya da ünlü bir halk olarak değil de mutlu bir halk olmak” hem yaşam kalitenizi geliştirirken daha iyi koşullarda çalışmanızı sağlıyor. İş hayatında birtakım yenilikler yapmak isteyenler için çalışmak için gidilebilecek en ideal 5 ülke’yi belirledik.

Kanada

İş olanaklarının ve yaşam standartlarının son derece iyi derecede olduğu bu ülke, özellikle eğitim açısından da oldukça tercih ediliyor.  OECD (Daha İyi Yaşam İndeksi) içerisinde ilk beş ülke içinde yer alan Kanada, daha iyi koşullarda yaşamak isteyen kişilerin tercih listelerinde ilk sıralarda konumlanıyor. Ayrıca birtakım şartlar doğrultusunda vatandaşlık hakkı da tanıyan Kanada, ülke içinde 3 yıl gibi bir süre yaşamanız halinde ek olarak Kanada vatandaşlığı veriyor. Ayrıca çalışma süresince ailelerin Kanada içerisine yerleştirilmesine imkân tanıyor. Ekonomik anlamda oldukça iyi durumda olan ülke çalışmak isteyen kişilerin yerleşebileceği ülkelerden birisi olarak görülmekte.

Amerika Birleşik Devletleri

Oldukça yüksek göç alma potansiyeline sahip olan ABD, hem sosyal hakların geniş olması ve birtakım özgürlükler sunması hem de girişim ve inovasyon alanında oldukça cazip fırsatlara sahip olması nedeniyle sıkça tercih edilen ülkelerin başlarında geliyor. Ülke içinde yaşayan insanların insani değerler çerçevesinde çalışma koşullarının en iyi derecede tutulması ülkeyi çekici kılan en önemli faktörler arasında yer alıyor. Finansal açıdan gelişmiş bir ülke olarak hem bilişim alanında hem de finans alanında çalışmak isteyen kişiler için sıkça tercih edilen ülkeler arasında yer alan ABD, birtakım kriterler doğrultusunda çeşitli alanlarda çalışma fırsatı sunuyor.

Almanya

Düşük işsizlik oranı ve yüksek çalışma şartlarından dolayı en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan Almanya, ülkemizden yoğun göç alan ülkelerden biri olarak yer alıyor. İş koluna bağlı olarak değişen çalışma şartlarına sahip olan ülke, oldukça yoğun ve disiplinli çalışma sistemi ile özellikle otomotiv ve yedek parça gibi alanlarda oldukça kaliteli ürünler ortaya koyuyor. Resmi olmayan rakamlara göre ülke içinde yaşayan 3 milyon gibi büyük bir Türk nüfusuna sahip Almanya’da psikolojik açıdan kolaylıkla uyum sağlamanıza yardımcı oluyor.

Norveç

Maddi olarak yüksek bir maaşa sahip olmak isteyen kişiler için ideal bir ülke olan Norveç, dolgun maaşları ile diğer İskandinav ülkeleri ile benzer özellikler taşıyor. Petrol ve doğal gaz gibi oldukça yüksek doğal kaynaklara sahip olan ülkenin maaş ortalaması yıllık olarak 33.492 dolar. Balıkçılığın yaygın bir meslek olarak yapıldığı Norveç’te iş açısından oldukça cazip fırsatlar sunmakta.

Rusya

Son dönemde gelişen politik ilişkiler doğrultusunda Türkiye ile büyük bir ticaret hacmine sahip olan Rusya, istihdam konusunda da çeşitli avantajlar sunuyor. Özellikle kalifiye eleman konusunda sıkıntı yaşayan ülkenin eleman ihtiyacı her daim mevcut. Soğuk iklim şartları ve yaşam koşullarına uyum sağlayabilecek herkes için ideal bir ülke olan Rusya, iş hayatında birtakım yenilikler yapmak isteyenler için tercih edilebilir ülkeler arasında yer alıyor.