Utrecht Üniversitesi’nde çalışan bilim insanları Dünya’nın iç katmanlarına batmaya devam eden Grönland büyüklüğünde bir kıta keşfettiler. Yaklaşık 200 milyon yıl önce Kuzey Afrika’dan kopan kıta parçasına, Adriyatik bölgesinde bulunması nedeniyle Büyük Adria (Greater Adria) ismi verildi.

Douwe van Hinsbergen ve meslektaşları tarafından Gondwana Araştırma Dergisi’nde yayımlanan bir makalede incelendi. Makalede yer alan bilgilere göre Kuzey Afrika’dan kopan kara parçası, karmaşık bir tektonik levha sistemi boyunca kayarak Akdeniz gölgesini oluşturdu. Araştırmanın başındaki isim Douwe van Hinsbergen göre:

“Son derece basit bir jeolojik karmaşa (…) her şey eğilmiş, kırılmış veya üst üste binmiş. Bunu mesela Himalayalar’la karşılaştırırsanız görece basit bir sistem gösteriyor. Orada 2000 kilometreden daha uzun mesafe boyunca uzanan birkaç fay hattı bulabilirsiniz.”

Independent Türkçe’nin haberine göre, kıtanın büyük kısmı Dünya’nın manto tabakasına batmış durumda olsa da kara parçasının bir kısmı yeryüzündeki görünürlüğünü sürdürüyor. Görünebilir kısım İtalya’nın kuzeyindeki Turin şehrinden güneyindeki Puglia bölgesine bir şerit boyunca uzanıyor.

Çok sayıda turistin farkında bile olmadan tatillerini her yıl kayıp kıta Büyük Adria üzerinde geçirdiğini ifade eden Douwe van Hinsbergen ayrıca kayıp kıta hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Bu sadece geniş bir bölge olmakla kalmıyor diğer yandan 30’dan fazla ülkeye de ev sahipliği yapıyor. Bu (ülkelerin) hepsinin kendi jeolojik araştırmaları, haritaları ve evrimsel geçmişle ilgili kendi fikirleri var. (Jeolojik) araştırmalar genellikle ulusal sınırların ötesine geçmez. Bu yüzden bu bölge sadece jeolojik açıdan parçalanmış değil.”